ALIŞVERİŞ SEPETİNİZ (BOŞ) HESAP YÖNETİMİ
Merhaba, üye girişi yapmak için tıklayın.

MODERN AVİZE NASIL SEÇİLİR

Modern avizeler

Modern bir avize nasıl seçilir?

Ev aydınlatması söz konusu olduğunda evin tarzını vurgulamakta en önemli aydınlatma ögesi avizelerdir. Odanızın ruh halini belirleyen, misafirlerinizin dikkatini çeken, ortamdaki mobilya, halı ve perdelerin uyumunu ortaya çıkaran ışık avizelerden gelir. Ortamınıza en uygun avizeyi satın almak için avize stilleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bu makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

Avize ışıkları her zaman zarafetin, zenginliğin ve gösterişin sembolü olmuştur. Büyük otel lobileri, balo salonları ve hatta bazı alışveriş merkezleri aydınlatma ve ortam güzelliği için avizeler kullanır. Birçok ev sahibi, evlerine değer katmak için avizelerden yararlanır. Gelişen yeni aydınlatma teknolojileri ile evlerimizi avizeler olmadan da aydınlatabiliriz ancak avizenin bulunmadığı evler boş ve sıkıcı gözükmekteler. Avizeler, evler ve ticari alanlar için hala mükemmel bir aydınlatma seçeneğidir.

Ultra Modern Avizeler
Destekleyici aydınlatma seçeneklerinin gelişmesi ile birlikte (tavan spotları, tavandaki gizli ışıklar v.b.) avizelerin ışıklarına daha az ihtiyaç duymaya başladık. Avizeler ev dekorasyonunun kraliçesi konumundalar ve ultra modern avizeler, tek başına ortamı aydınlatma iddiasında bile değiller. Ultra modern avizeleri, dikkatleri üzerine çekecek ışıklara sahip ve ortamı muhteşem bir biçimde tamamlayan, dekorasyonunuzun temel ögeleri olarak düşünebilirsiniz.

Avize seçerken bilmeniz gereken avize stilleri

Camlı/Şapkalı Modern Avizeler

şapkalı avizeler avonni

Işığın insan gözüne direkt olarak gelmesini engellemek için ampul çevresinde şeffaf olmayan cam ve şapkaların kullanıldığı avizelerdir. Özellikle yatak odaları için tavsiye edilmektedir.

Işığın yumuşak olmasının arzu edildiği mekanlarda tercih edilmelidir. Göz yormayan avize arayanların ilk tercihi bu stiller olmalıdır.

Kristalli Modern Avizeler

kristalli avize -avonni

Kristal denilince ilk akla gelen şey avizedir. Ampul ya da LED, ışık kaynağının etrafını saran ve ışığın parıltısını renklere dönüştürerek odaya yayan avizelerdir. Her ev için uygun olmayabilir ama modern ve gösterişli mobilyaları olan evler için ideal bir aydınlatma türüdür.
Bu avizelerde soft (beyaz renkli) ampulleri kullanmayın. Kristalin parlaklığını ortaya çıkaracak şeffaf ampuller kullanın.

Çıplak Ampüllü Avizeler

Modern ampullü avizeler

Mum alevini taklit ederek tasarlanmış ve ampulleri mum görünümlü olan avizelerdir. Yüksek parıltı ve ihtişam istenen mekanlarda kullanılır. Net gölgeler oluşturacağından mutfaklarda tercih edilmemelidir. Işık direkt olarak göze ulaşabildiğinden yatak odalarında ya da dinlenme amacıyla kullanılan odalar için uygun değildir. Misafirlerinizi ağırladığınız salonlar için uygundur.

Geometrik Modern Avizeler

geometrik modern avize

Geometrik avizeler çeşitli şekillerde üretilmektedir; dairesel, altıgen veya üçgen.

Geleneksel akkor ampullerden LED teknolojisine kadar tüm ışık kaynaklarında kullanılabilir. Hepsinin ortak yanı, cesur ve asıldıkları her yere çağdaş bir tarz katmalarıdır.

Davul Avizeler

Modern davul avize

Davul şeklinde üretilen avizelerdir. Avize etrafında kumaş, PVC ya da metal difüzör kullanılır. Işıklar davul şeklindeki çemberin içinde yer alırlar.

Difüzyon etkisi nedeniyle avizenin ışıkları çok daha yumuşaktır. Oturma odaları ve yatak odaları için uygundur. Üst ve alt kısımları açıktır ve ışıklar avizenin üstünden ve altından mekanı aydınlatırlar.

Sputnik Avizeler

sputnik avize modeli avonni

Adını dünyanın ilk yapay uydusundan alan bu avizeler, merkezde bir küre ve küreden dışa doğru çıkan ve tekrar bir küre oluşturan avizelerdir.
Bir gezegenin etrafındaki uyduları simgelerler.

Küre Avizeler

küre avize modelleri avonni

Küre stili, küre şeklinde şekillendirilmiş bir aydınlatma armatürüdür. Şekil, küre etkisi yaratmak için genellikle bir kafes ve kafes içinde aydınlatmalardan oluşur.

Kafes Avizeler

kafes modeli avizeler

Camlı ya da camsız ampullerin etrafı bir kafes tarafından sarılı olan avizelerdir. Modern endüstriyel avizelerin en popüler olanlarından birisidir. Avizenin içinden yayılan ışık ve dışarıdaki metalin rustik birleşimi dekorunuzu mükemmel bir şekilde tamamlar ve evinizin sıcak ve davetkar atmosferine katkıda bulunur.

Şerit Ledli Modern Avizeler

şerit ledli avize modelleri

Silikon ve metal birleşimi boruların içine ışık şeritleri (ledler) yerleştirilerek üretilmiş avizelerdir. Enerji tasarrufludur. İnsan elinin değebileceği bir yükseklikte kullanılacaksa avizelerde kullanılan LED sürücülerin güvenli voltaj aralığında olduğundan emin olun.
85V üzerinde çıkış voltajı veren avizeleri kullanmayın. Mutfaklar, oturma odaları ve genç odaları için tercih edilmektedir.

Botanik Avizeler

botanik avize modelleri

Bir avizede çiçek motifleri kullanmak yeni bir sanat formu değil, ancak modern aydınlatma tasarımcıları botaniklerin kullanımına yepyeni bir şekilde yaklaşıyorlar. Bitkilerin şeklini taklit eden yeni nesil avizeler kullanıldıkları her odaya romantik ama modern bir bakış açısı veriyorlar.

Whatsapp Whatsapp