ALIŞVERİŞ SEPETİNİZ (BOŞ) HESAP YÖNETİMİ
Merhaba, üye girişi yapmak için tıklayın.

LÜMEN (IŞIK AKISI) NEDİR ?

Fizikteki sembolü lm’dir. Bir ışık kaynağından bir yüzey üzerine gelen ışık miktarına ışık akısı denilmektedir. Bir mum şiddetindeki bir kaynağın bir metre mesafede bulunan 1 m2 likbir yüzeye dik olarak gönderdiği ışık akısına (miktarına) bir lümen denir. 1 m 2 likbir yüzeyde bir lüks’lükaydınlanma meydana getiren ışık akısı miktarı olarak da tarif edilebilir.
Kısaca şu şekilde tarif etmek mümkündür. Işık kaynağından çıkan toplam görünür ışık miktarıdır.

Lümen demek parlaklık demektir. Bir lambanın lümen değeri ne kadar yüksek ise verdiği ışık miktarı da o derece yüksektir. Lambaların ışık seviyeleri Watt değerlerine göre değil, lümen değerlerine göre ölçülür.

Lümen değerini nereden öğrenebilirim ?

Bir ışık kaynağının lümen değerini basit ölçme cihazları ile ölçemeyiz. Üreticilerin laboratuvar şartlarında ölçtükleri lümen değerleri ürün kutularından ya da ürün datasheet’lerindeyazılmaktadır.

Lambanın Lümen değeri değişir mi ?

Evet, lambaların lümen değerleri kullanım sürelerine bağlı olarak değişir.
Buna LLMF (Lamba-Lümen faktörü) denir.

Yukarıdaki tabloda lambaların ömürleri süresince lümen değerlerindeki azalışlar gösterilmektedir. Lambanın ilk kullanımındaki lümen değeri %100’dür ve zamanla azalır. Bir lambanın kullanım ömrü, lümen değeri başlangıçtaki seviyesinin %70’ine düştüğünde sona erer.

LLMF daha çok LED ve HID aydınlatmalar için önemlidir.
Diğer ışık kaynakları LLMF değeri %70’e düşmeden ömürlerini tüketirler.

Whatsapp Whatsapp