ALIŞVERİŞ SEPETİNİZ (BOŞ) HESAP YÖNETİMİ
Merhaba, üye girişi yapmak için tıklayın.

NESNELERİN İNTERNETİ VE AYDINLATMA

Nesnelerin İnterneti ve Aydınlatma

İnternet hayatımıza girdiğinden hemen hemen her şey de çok hızlı bir değişim yaşanmaya başladı. Örneğin bundan sadece 10 -15 yıl önce sadece bilim kurgu filmlerinde yer alan akıllı buzdolapları, akıllı aydınlatmalar ve diğer internete bağlı ev sistemleri artık hayatımızın doğal bir parçası. Peki bu süreç nasıl bu hale geldi? Günümüzde günlük yaşamın en önemli teknolojilerinden biri olan IoT yanı nesnelerin interneti nedir? Nesnelerin İnterneti ve Aydınlatma süreçleri nasıldır? Hadi gelin internetin tanımından başlayarak sürece daha yakından bakalım.

İnternet Nedir?

İnternet, bilginin paylaşılmasına imkan sağlayan, tüm dünya üzerine yayılmış 10 milyardan fazla cihazdan oluşan birbirine bağlı küresel bir ağ sistemidir. Bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler internete bağlanarak hem birbirleri ile hem de internet için hizmetler üreten sunucular ile karşılıklı iletişim kurarlar.
Bir e-posta gönderdiğinizde, sosyal medya araçlarını kullandığınızda ya da anlık mesajlaşma uygulamalarını kullandığınızda tüm gönderiler internet sayesinde ulaşır. Çevrimiçi bankacılık hizmetleri ya da çevrimiçi alışverişler gibi yüzlerce hizmeti bu küresel ağ sistemi sayesinde kullanabiliyoruz.

İnterneti sadece insanlar mı kullanır?

Sosyal medya, haber siteleri, çevrimiçi alışveriş, çevrimiçi oyunlar ve e-devlet hizmetleri gibi yüzlerce çeşit uygulamanın muhatabı insanlardır. Ancak internet, sadece insanların kullanımına ait değildir.

Nesnelerin İnterneti nedir?

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things, IoT), dünyanın dört bir yanında internete bağlı olan , veri toplayan ve paylaşan milyarlarca fiziksel cihazı ifade eder. İnternete bağlanabilen çiplerin ucuzlaması ve kablosuz ağların artık her yerde bulunması sayesinde, küçücük nesnelerden çok büyük cihazlara kadar her şeyi IoT’nin bir parçası haline getirmek mümkündür. IoT, tüm bu farklı nesneleri birbirine bağlamak, bunlara sensörler eklemek, bir dijital zeka seviyesi ekleyerek insana ihtiyaç duymadan gerçek zamanlı verileri iletmelerine imkan sağlar. Nesnelerin İnterneti, çevremizdeki dünyayı dijital ve fiziksel olarak birleştirerek daha akıllı ve daha konforlu hale getirir.

Nesnelerin İnternetine örnekler nelerdir?

 • Akıllı bir telefon uygulaması ile açılıp kapanabilen lambalar
 • Dolduğunda boşaltılması için bilgi gönderen çöp konteynerleri
 • Bozulan ampullerinin değiştirilmesi için bilgi gönderen yol aydınlatmaları
 • Ortam sıcaklığını uzak sunucuya gönderen klimalar
 • Merdivenlerden geçen kişileri sayan ve katlarda kaç kişi olduğunu bildiren merdiven lambaları
 • Park yerlerindeki boş alanları merkeze bildiren sensörler v.b.

İnternete bağlı her cihaz IoT mudur?

Nesnelerin İnterneti dediğimizde, normalde internet bağlantısına sahip olması beklenmeyen cihazların internete bağlı olması anlaşılır. Örneğin bir bilgisayarın, akıllı telefon ya da akıllı televizyonların internet bağlanabilmesi çok normaldir ve bunlar IoT olarak kabul edilmezler.
İnternetten gelen veriye bağlı olarak ışıklarını yakıp söndüren bir avize IoT olarak kabul edilir.

IoT cihaz sayısı nedir?

Şu an halihazırda dünya nüfusundan çok daha fazla Iot cihazı internete bağlı durumda. 2025 yılına kadar 50 milyardan daha fazla cihazın internete bağlı olacağı tahmin edilmektedir.
Önümüzdeki yıllarda nesnelerin interneti kendisini en çok Endüstri 4.0 uygulamalarında, otonom otomobillerde, giyilebilir teknolojiler ve akıllı ev uygulamalarında öne çıkacaktır.
Akıllı şehirler ve asayiş güvenliği gibi alanlarda IoT cihazları belirgin bir biçimde öne çıkacaktır.

IoT Özellikli Akıllı Aydınlatma nedir?

Akıllı aydınlatma ürünleri, kullanıcıların akıllı telefon ve benzeri araçlarla, ev veya ofis aydınlatmalarını yönetmelerine ve programlamalarına olanak tanıyan IoT özellikli aydınlatma armatürleridir. Akıllı aydınlatma çözümleri, bir akıllı telefon veya akıllı asistan gibi harici bir cihaz aracılığıyla kontrol edilebilir, bir programa göre çalışacak şekilde ayarlanabilir, ses ya da hareketle tetiklenebilir.
IoT akıllı aydınlatmalarda kablosuz anahtarlar kullanır ve duvarda kullandığımız ışık anahtarlarını doğrudan armatürlere bağlama ihtiyacını ortadan kaldırır. IoT özellikli armatürler web veya bir mobil uygulama aracılığıyla kontrol edilebildiği gibi ayrıca cihazların durumu hakkında bilgi de sağlayabilirler.

IoT, aydınlatmaya neler getirecek?

Enerji tasarrufu:

LED ampuller kullanarak aydınlatma kaynaklı birim zamanlı enerji maliyetlerini azaltmayı başardık ancak açık unutulan ya da gereksiz ışık veren aydınlatmalar hala kaynaklarımızın boşa gitmesine sebep olmaktadır. IoT aydınlatma armatürleri kullanılan yerlerde maksimum tasarruf elde edilmektedir.

 • Açık unutulan ışıkları engelleyin. Mesai saatlerinin bitimine otomatik kapanma ekleyin.
 • Kullanım dışı sürelerde aydınlatmaları engelleyin. Tüm gece yanan lambaları kontrol altına alın.
 • İhtiyacınıza uygun seviyede ışık seviyeleri elde edin. LED aydınlatmalarınız dim edin.

Aydınlatma ürünlerinin ömrü uzar:

Işık kaynaklarının belirli bir kullanım sonunda verimlilikleri azalır. Işık kaynakları akıllıca yönetildiklerinde daha az kullanılırlar. Diğerlerinden daha az kullanılan ışık kaynaklarının ömrü daha uzun olur.

Güvenlik sağlar:

 • Sensörlü ışıklar hayatımıza konfor katmaya devam ediyorlar. Ancak IoT ile sensörlü lambalar harekete bağlı olarak ışıklarını yaktıklarında hareket bilgisini de güvenlik kontrol merkezine ya da sizin cep telefonunuza iletebilirler.
 • Siz evde yokken akşamları evde biri varmış gibi ışıkları yakıp söndürerek hırsızları evinizden uzak tutabilirler.
 • Arzu ettiğiniz zaman ve yerlerde, istenilen dim seviyesi uygulanır. Karanlık nedeni ile oluşan kazaların önüne geçilir.

Zaman çizelgeleri ile aydınlatma otomasyonu:

 • Artık ilgilenmenize gerek yok. Gereksiz yanan ışıklar olmadığı gibi aydınlatmanın gerekdiği zamanlar için unutulmuş ışıklar da olmayacak.
 • Günün saatlerine bağlı olarak ışık seviyelerini otomatik olarak ayarlayın.
 • Uyku öncesi saatlerde renk sıcaklığını dinlendirici moda otomatik aldırın.
 • Çalışma saatlerinde enerji veren renk sıcaklıklarını otomatik ayarlayın.

Bildirim olarak ışıklarınızı kullanabilirsiniz :

Gerçekleştiğinde haberdar olmak istediğiniz herhangi bir olay için aydınlatmayı bildirim aracı olarak kullanabilirsiniz.

 • Duyma engelli kişiler için, kapı zili çaldığında ışık ile bildirim yapan avizeler Çok gürültülü mekanlarda zil çaldığında kimse duyamaz. Işıklarınızı bu iş için kullanabilirsiniz.
 • Bir e‐posta aldığınızda ya da belirli bir kimseden ya da konuda mesaj aldığınızda bunun size hemen hatırlatması için ışıklarınızı kullanabilirsiniz.
 • Bildirim için ışıkları kullanmayı sınırsız şekilde kurgulayabilirsiniz. Sadece Hayal edin!

Konfor sağlar:

Yukarıda açıklanan yararların dışında IoT aydınlatma hayatınıza konfor getirir.

 • Yerinizden bile kalkmadan tüm aydınlatmalarınızı kontrol edin. Bu özellik bedensel engeli bulunan insanlar için hayati öneme sahip olabilir.
 • Tek tek ya da grup halinde aydınlatma kontrolü sağlayın.
 • Akıllı Dim özelliği sayesinde farklı ihtiyaçlar için farklı seviyelerde dim yapın.
 • İhtiyacınıza uygun renk sıcaklığını özgürce seçin (TuneWhite LED 2700K‐6500K)
 • Dim, Tune ya da RGB, tüm ayarlarınızı kaydedin. Kolayca tüm ayarlarınız geri yükleyin.
 • Film izleme, maç, yemek, misafir ya da romantik modlar oluşturun.
 • Kış mevsiminde oluşan mevsimsel duygu bozukluğunu engellemek için ışıkların renk sıcaklıklarını ihtiyaca göre ayarlayın. Daha fazla bilgi için Kış mevsiminde aydınlatma nasıl olmalı makalemizi okuyun.
 • Uyku saatleriniz yaklaştığında sağlıklı bir uyku için ışıklarınızı uyku hazırlık aşamasına otomatik getirin. Uyku kalitenizi artırmak için aydınlatma ipuçları makalemize göz atmak isteyebilirsiniz.

Wi-Fi ile IoT neden tercih edilmelidir?

Bluetooth gibi tek cihaz bağlantıları yerine Wi-Fi kullanmak tek bir uygulama ile tüm cihazlarınıza erişmenize olanak sağlar. Ayrıca bir cihaza birden fazla uygulamadan da erişilmesini mümkün kılar.
Wi-Fi sistemler ilave kablo ihtiyacını ortadan kaldırdığından geleneksel olarak kullanılan tüm aydınlatma armatürleri IoT özellikli hale getirilebilir. Binada herhangi bir inşaat tadilatı olmadan aydınlatma ürünleriniz kablosuz olarak IoT uyumlu hale getirebilirsiniz.

Sahip olduğum aydınlatma ürünlerini nasıl IoT uyumlu yapabilirim?

Avonni, Onniva markalı akıllı aydınlatma ürünlerinin satışını yapmaktadır. Onniva ürünlerinin yazılım ve tasarımları Türkiye’de yapılmıştır. Özel projeler için yazılım ve donanım özelleştirmeleri yapılabilmektedir.

Eğer aşağıdaki cihazlardan birine ihtiyacınız varsa Akıllı aydınlatmalar kataloğumuzu inceleyebilirsiniz.

 • Ampullü cihazlarınızı (Avizelermasa lambalarıaplikler v.b.) akıllı ve IoT uyumlu hale getirmek
 • LED aydınlatma ürünlerinizi akıllı olarak kısmak ve açmak
 • TuneWhite Led aydınlatma ürünlerinizi yönetmek. 2700K ve 6500K arasında istediğiniz renk sıcaklığını seçmek
 • RGB ledleriniz varsa bunları cep telefonunuzdan yönetmek ve akıllı hale getirmek
Onniva – Akıllı Aydınlatma Çözümleri
Whatsapp Whatsapp